Battery NT14B-4 Nitro maintenance-free gel
calcActive())">
€47.99
In stock, shipped within 24 hours!
Loading...
Quantity
Nitro NT14B-4/YT14B-4 is a reliable battery of good quality, at an attractive price!
Battery life is determined by use and recharge. It is important that if the scooter is not in use, the battery is recharged. If a battery has fallen below a normal power level, the battery is almost impossible to charge to its original level. It is important to prevent this situation by topping up. See our trickle chargers.
- Pay after delivery
- Customers rate Zandri with a 9 score
- More than 100.000 parts in the assortment
Description
The NT14B-4-N top quality from the Nitro brand.
NT14B-4-N Nitro Battery
This battery lasts three times as long as a conventional battery. This battery is filled with gel, which is a jelly-like substance that cannot leak, To optimize the life of the battery, we recommend charging the battery with a battery charger before use.More Information
| Part number | FB-550644 |
|---|---|
| Length | 150mm |
| Brand | FULBAT |
| Battery type | YT14B-4 |
| Voltage | 12V |
| Ampere | 12A |
| Cold cranking amps (CCA) | 210CCA |
| Battery technology | Gel |
| Width | 69mm |
| Height | 145mm |
| Already filled with acid | Yes |
Reviews
Video
Subscribe to our YouTube channel and stay up to date with the latest trends.


