Bulb 12 Volts/ 5 Watt w2.1x9.5d osram
calcActive())">
€2.05
Select an option
Shipped within 2-3 days
Loading...
Quantity
If your lighting stops working, chances are that the light is broken. It is important to mount the right lamp, take a good look at the Wattage and Voltage. If necessary, see your booklet of the scooter. When you change the lamp; it is always indicated on the pear which type it is!
- Pay after delivery
- Customers rate Zandri with a 9 score
- More than 100.000 parts in the assortment
Description
If your lighting stops working, chances are that the light is broken. It is important to mount the right lamp, take a good look at the Wattage and Voltage. If necessary, look in your booklet of the scooter/moped/motorcycle. The light always indicates what type it is!
The normal lamps are nowadays “halogen lamps”.
In addition, for that extra bit of light output, we have “Xenon”. Xenon lighting gives a completely different kind of light, halogen lamps have a yellowish appearance. But Xenon has a bright white color, or even blue.
Please note:
We must say that Xenon lighting is not guaranteed, because the chance of burning out of cabling is present in case of incorrect installation. Xenon lighting is also a serious power eater!
Not sure which Xenon lamp (or kit) you need for your scooter/moped/motorcycle? Then call, we'll be happy to help.
More Information
| Part number | 92043 |
|---|---|
| OEM number (for reference) | 229300 |
| Lamp technology | Halogen |
| Lamp socket | W5W |
| Socket type | T10 |
| Wattage | 5W |
| Color of the glass | Transparent |
| Color of light | Standard |
| Quantity | 1 |
| Brand | Osram |
| Voltage | 12V |
Reviews
Fits
Click below on your scooter model to find all compatible parts via our technical drawings.
- Generic Xor 50 2T 25km/h
- Generic Xor 50 2T 45km/h
- Puch Maxi


